Pasja logo

Uszlachetnianie druków

Efekty specjalne

Nowoczesny sitodruk

Druk cyfrowy

Kreowanie wizerunku

Usługi introligatorskie

Pasja logo

Efekt światłoczuły

Warto wiedzieć


Efekt światłoczuły przypomina pracę iluzjonisty. Pstryknięcie palcami wywołuje nieistniejące wcześniej litery lub grafikę. Co jest warunkiem powodzenia tego efektu specjalnego? Włączenie źródła światła, które zawiera promieniowanie UV. Może to być światło słoneczne albo... latarka ze specjalną żarówką.
Obejrzyj inne efekty specjalne w PASJI: druk brokatowy, efekt lustra (metalizacja), efekt termoaktywny, efekt strukturalny, druk luminescencyjny, efekt zapachowy, efekt zmywalny, druk zabezpieczający.

Opis efektu światłoczułego

Druk z efektem światłoczułym otrzymujemy dzięki specjalnej farbie transparentnej, aktywującej się na zadany kolor pod wpływem światła dziennego lub sztucznego, o ile zawiera promienie UV. Jeśli padające światło nie zawiera w składzie promieni ultrafioletowych, ukryty obraz, wzór, tekst pozostaną niewidoczne. Farbę do efektu światłoczułego nanosimy głównie na podłoża papierowe.

Możliwości druku z efektem światłoczułym

Przykładowe zastosowania: plakaty, ulotki, reklamy eksponowane na zewnątrz, karty rabatowe, programy lojalnościowe.

Na przykład po wyjściu na zewnątrz na ulotce, na zakładce może pojawić się kod rabatowy lub specjalna promocja, wcześniej niewidoczna. Maksymalny format pracy: 70 x 100 cm.

Wskazówki dla grafików

Przygotowanie pracy z efektem światłoczułym wymaga zdefiniowania nowej warstwy jako dodatkowego koloru bez przejść tonalnych. Są to najczęściej pojedyncze elementy (grafika, tekst) bardzo rzadko całe powierzchnie. W takiej sytuacji prosimy o konsultację przed zleceniem druku na etapie projektu.
• Minimalna odległość obrazu od "łapek" to 10 mm
• Marginesy boczne i górny: 5 mm
• Dla elementów z efektem światłoczułym musimy przygotować tzw. maskę (inaczej diapozytyw lub kliszę), w której elementy lakierowane muszą posiadać 100% wypełnienie. Maskę należy przygotować w osobnym pliku lub w tym samym pliku co projekt graficzny jako dodatkowy kolor. Najlepiej dołączyć plik z podglądem elementów lakierowanych nałożonych na projekt.

Wskazówki dla drukarzy

Przygotowując arkusz do wykonania druku z efektem światłoczułym, proszę unikać posypywania arkuszy talkiem.

?
Dziękujemy
Formularz zapytania
Imię i nazwisko *
Firma
Telefon *
Adres e-mail *
Treść zapytania *
Załączniki
PDF
Wciśnij przycisk albo przeciągnij pliki aby dodać załączniki (maks. 30MB)
    Chcę otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Zapisz mój adres e-mail.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz.U.02.101.926 z późń. zm.). *
    * pola konieczne do wypełnienia